Jak prawidłowo zadbać o swój biust

Kobiety rzadko zdają sobie sprawę z tego, że stanik to nie tylko bielizna erotyczna ale przede wszystkim część garderoby zapewniająca zdrowie i wygodę.

Wspólnie z Panią Małgorzatą Kazimierczyk, specjalistką doboru bielizny osobistej oraz właścicielką salonu „Świat Bielizny MARGOT” w Opolu, postanowiłam to zmienić. Specjalnie dla Was, Drogie Czytelniczki odkrywamy tajniki prawidłowo dobranego biustonosza oraz pielęgnacji piersi.

– Pani Małgorzato, gazety oraz portale internetowe podają, że duża część kobiet nie potrafi dobrać prawidłowo dobrać stanika. Czy to prawda? Jakie są Pani obserwacje?

Małgorzata Kazimierczyk – Tak, to prawda. Kiedyś aż 90% moich klientek nosiło źle dobrany biustonosz. Teraz ta liczba zmniejszyła się do około 70%. Staram się edukować kobiety, ponadto one same także chętnie sięgają po różne istotne informacje, np. do Internetu. Zauważam także, że mamy mają coraz większą świadomość jeśli chodzi o dobór bielizny. Przekazują ją swoim córką, sprawując jednocześnie większą kontrole nad tym, jaką bieliznę noszą. To sprawia, że sytuacja poprawia się z roku na rok.

– Jakie błędy popełniają kobiety przy wyborze stanika?

M.K. –Jest to bardzo osobista kwestia. Kobiety z małym biustem noszą staniki z dużym push-upem, czyli takie o jak największej, widocznej spod bluzki profilacji. Niestety panie przestają wtedy zwracać uwagę na obwód. Z kolei panie z dużymi piersiami popełniają błąd upychając je w małych stanikach. Często nie wiedzą o szerokiej rozpiętości rozmiarów. Kupują więc największy dostępny stanik, który najczęściej jest za mały. Zazwyczaj też chcąc uzyskać jak największą miskę, wybierają jak największy obwód. Efekt – wychodzące dołem, bokiem, górą, dosłownie z każdej strony piersi.

– W jaki sposób kobieta może samodzielnie ustalić rozmiar swojego stanika?

M.K. – Kobieta może sobie sama zmierzyć obwód. Natomiast bez przynajmniej jednej wizyty u specjalisty nie jest w stanie znać prawidłowego rozmiaru swojego biustu. Aby nie popełnić błędu i dobrze ocenić rozmiar stanika trzeba wziąć pod uwagę wszystkie parametry biustu i wiedzieć dokładnie od którego momentu pierś się zaczyna. Zawsze początek piersi powinien być zebrany spod pachy w całości do środka do miski.

– Jakie są konsekwencja zdrowotne wynikające z noszenia niewłaściwego biustonosza?

M.K. –Do najczęstszych konsekwencji noszenia złego stanika należą bóle głowy i związane z tym bóle krzyża. Ciężar piersi działa na kręgosłup, a więc źle dobrany stanik może spowodować jego zwyrodnienie. Inne niedogodności to różnego rodzaju stany zapalne, obrzęki, utrata jędrności biustu. Oczywiście są to procesy wieloletnie.

– Dobrze dobrany stanik gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie. Korzyści jest zapewne mnóstwo…

M.K. – Tak. Przede wszystkim – pięknie, zdrowo wyglądające i jędrne piersi. Lepszy obieg krwi, czego efektem jest odpowiednio ukrwiony biust. Brak ucisków na piersi co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

– Teraz porozmawiajmy o piersiach mam karmiących. Podczas ciąży i później, w czasie laktacji piersi zmieniają swój kształt i wielkość. Dobry stanik to podstawowa cześć garderoby każdej karmiącej mamy. Jakie w tym czasie powinno się nosić staniki aby nie szkodziły i były wygodne w użytkowaniu?

M.K. – Piersi w czasie laktacji są ciężkie pod wpływem pokarmu, są bardzo piękne, jędrne. W tym czasie trzeba szczególnie o nie dbać. Kobiety z dużym biustem powinny spać w staniku, natomiast panie o mniejszych piersiach mogą to robić jeśli chcą. Należy jednak pamiętać, by spać w staniku bez fiszbin, które mogą uciskać piersi. W ciągu dnia natomiast należy chodzić w elastycznej fiszbinie (szczególnie przy większym biuście), ponieważ to podwyższa jędrność piersi i przytrzymuje je na odpowiednim poziomie.

– Chciałabym poruszyć jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię, jaką jest rak piersi. Konsekwencją leczenia jest bardzo często usunięcie piersi. Czy są w sprzedaży staniki dla pań po mastektomii? Czy kobiety z takim problemem mogą mimo wszystko dobrać odpowiedni biustonosz tak, by poczuć się komfortowo i kobieco?

M.K. – Oczywiście. Podział na kategorie jest taki sam, jak w normalnych stanikach. W każdym z nich jest kieszonka od strony wewnętrznej z jednej i drugiej strony (by była możliwość wprowadzenia protezy lewej lub prawej). Poza tym istnieje także podział na staniki dla kobiet, które mają wycięte piersi tylko częściowo (bez węzłów chłonnych) i dla tych, które mają wycięte piersi wraz z węzłami chłonnymi. Adekwatnie do tego podziału wybiera się odpowiedni produkt tak, by każda kobieta była zadowolona i czuła się komfortowo.

– Podsumowując naszą rozmowę – co chciałaby Pani przekazać kobietom?

M.K. – Drogie Panie, dbajcje o swoje piersi każdego dnia i pamiętajcie o profilaktyce. Podczas kąpieli kolistymi ruchami sprawdzajcie czy nie wyczuwacie guzków lub zgrubień. Ćwiczcie, aby zapewnić piersiom odpowiednią jędrność. Kremy to nie wszystko! Odnajdźcie w sobie piękno i akceptujcie siebie takimi, jakimi jesteście. Pielęgnujcie w sobie tą akceptację, ponieważ każda z Was jest wyjątkowa.

– Dziękuję bardzo za rozmowę.

ROZMIAR NIE KOŃCZY SIĘ NA „D”

Polscy producenci oferują rozmiar miseczki od „A” aż do „O”. Wielkość obwodu natomiast zaczyna się już:
od 60 cm a kończy na 135 cm.

ĆWICZENIA UJĘDRNIAJĄCE BIUST

Ćwiczenie rozciągające za pomocą ekspandera (sprężyny do ćwiczeń) – wyciągnij ręce przed siebie, w dłoniach trzymaj ekspander i rozciągaj go oburącz na boki.

Stań prosto i wyciągnij przed siebie ramiona. Wymachuj nimi na przemian (jedno w górę, drugie w dół).

Złóż ręce na wysokości piersi i naciskaj dłonią na dłoń. To ćwiczenie możesz wykonywać np. podczas czytania książki czy oglądania telewizji.

Ćwicz codziennie przez 15 minut.